W dniach 9-16 listopada 2019 w Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu odbyła się kolejna międzynarodowa wymiana młodzieży, tzw. Tydzień Europejski

będący częścią dwuletniego projektu w ramach programu Erasmus +

 Projekt jest finansowany ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Liceum odwiedziło 12 uczniów oraz 4 nauczycieli ze szkół partnerskich w Niemczech, Finlandii, Włoszech oraz na Węgrzech. W tym samym czasie, Liceum wysłało swoich delegatów do wszystkich wymienionych szkół.

Głównym celem dwuletniego projektu, który realizowany jest w latach 2018- 2020, jest wieloaspektowe poznawanie krajów partnerskich, ich historii, kultury, zwyczajów oraz zabytków i krajobrazów, a także wzmacnianie wśród młodzieży szeroko rozumianej tolerancji wobec różnic kulturowych, etnicznych i religijnych.

Uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem mediów w Polsce oraz tego, jak w mediach przedstawiane są sprawy związane z Unią Europejską. Była więc wizyta w Telewizji Gorlickiej oraz w TVP Rzeszów i w Radiu Rzeszów.

Nasi goście uczyli się języka polskiego, prowadzili dyskusję na temat języka polityki i kampanii wyborczych, wzięli udział w warsztatach na temat tegorocznej polskiej Noblistki, Olgi Tokarczuk. Nie zabrakło również degustacji potraw z różnych zakątków Europy, koncertu polskich piosenek, quizów o polskiej muzyce  oraz zwiedzania zabytków Biecza.

13 listopada uczniowie ze szkół partnerskich oraz uczniowie klas o profilu medialno - lingwistycznym (1c i 2c) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego (EUL) nt. Genezy i wartości Unii Europejskiej. Akcja ta realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem tej akcji jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększenie wiedzy na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Uczestnicy lekcji europejskiej mogli się przekonać, że Unia Europejska dotyczy bezpośrednio wielu obszarów ich codziennego życia, a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne. W pierwszej części spotkania "Ja i Unia" delegacja z Włoch oraz Justyna Łukaszyk (uczennica kl. 2c) dokonała prezentacji European Union in polish mass media. Spotkanie w języku angielskim poprowadzili:

- Ekspert z Team Europe Pan Piotr Maciej Kaczyński - były pracownik w Parlamencie Europejskim (2012-2014), wykładowca Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej (EIPA) w Maastricht od 2014r., który merytorycznie prezentował wybrany przez Liceum temat.

- Animator Pan Tomasz Racławski - były wiceprzewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEN, koordynator konferencji i wymian młodzieżowych finansowanych ze środków Komisji Europejskiej, który część warsztatową prowadził w sposób interaktywny.

Kolejnym etapem projektu będzie wizyta uczniów i nauczycieli w Brukseli, gdzie delegaci wszystkich szkół partnerskich wezmą udział w dyskusjach panelowych w Parlamencie Europejskim oraz w warsztatach dotyczących zagadnień związanych ze strukturą i funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego.

Informacja o spotkaniu ukazała się na fanpagu EUL  https://tiny.pl/tnhgv  oraz stronie www https://eul.ceo.org.pl/aktualnosci/miedzynarodowo-w-bieczu

Zdjęcia także na:https://photos.app.goo.gl/gLTWG9XkEHtLWtcD9

Relacja z lekcji europejskiej EUL na Gorlice.tv https://www.gorlice.tv/video/302,tydzien-europejski-w-lo-biecz