bip2

epuap logo

Search HP

Wyjazdy, wycieczki

Wyprawa na Ukrainę śladami „Operacji Polskiej” NKWD 1937-1938

Paulina Augustowska i Karolina Gazda, laureatki I miejsca wojewódzkiego konkursu historycznego „Kresy- polskie ziemie wschodnie w XX wieku” za film pt. „Dwie Ojczyzny. Wspomnienia polskich medeniczan”, uczestniczyły w dniach 11-17 sierpnia 2017 r. w wyprawie edukacyjnej na Ukrainę. Głównym celem wyprawy było uczczenie ofiar „Operacji Polskiej” NKWD poprzez upamiętnienie miejsc związanych z represjami i pochówkami (m.in. Dołbysz-Marchlewsk, Żytomierz, Bykownia pod Kijowem, Winnica, Płoskirów, Kamieniec Podolski), poznanie zabytków i postaci związanych z wydarzeniami historycznymi oraz dziejami kultury polskiej na tzw. dalszych Kresach (m.in. Żytomierz, Kamieniec Podolski, Chocim, Park Zofiówka w Humaniu, Tulczyn). Zakwaterowanie m.in. w Dołbyszu u parafian polskiego pochodzenia było okazją ku temu, aby porozmawiać i poznać historie ludności polskiej, która tam zamieszkuje od wieków.

Wycieczka swój finisz miała we Lwowie. Cmentarz Łyczakowski, Katedra Łacińska, czy też Katedra Ormiańska, to jedne z wielu zabytków, które oddają atmosferę i charakter tego miasta. Relacje z wyprawy na stronie IPN Oddział w Krakowie- www.ipn.gov.pl Opieka: E. Knybel.

ul. Tysiąclecia 2, 38-340 Biecz 

tel: 13 447 10 45; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.