W dniach 14-21 maja 2024 r. odbyła się wyprawa edukacyjna szlakiem

2. Korpusu Polskiego we Włoszech w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino, w której brali udział laureaci dwóch edycji konkursu IPN „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Nasze Liceum reprezentowały tegoroczne laureatki etapu wojewódzkiego z klasy 3ac w składzie: Karolina Baran, Milena Lenard, Patrycja Bąk i Aleksandra Dykas.

15 maja uczestnicy wyprawy odwiedzili polski cmentarz wojenny w Bolonii, gdzie złożyli kwiaty i  zapalili znicze pamięci. Podczas spaceru po mieście zwiedzili m.in.  najstarszy na Starym Kontynencie uniwersytet, centrum historyczne  Piazza Maggiore (Rynek) z Ratuszem, Bazylikę San Petronio (Bazylika Świętego Petroniusza), Salę Borsa (dawna Giełda), Fontannę Neptuna i Dwie Krzywe Wieże. Dzień zakończyli w Imoli, na skwerze im. gen. Władysława Andersa, gdzie znajduje się również pierwszy  pomnik legendarnego niedźwiedzia Wojtka.

16 maja uczestnicy wyprawy zwiedzili Ankonę, która została zdobyta przez Polaków 18 lipca 1944 r. Tablica umieszczona na bramie Świętego Stefana przypomina o tym, że pierwszymi, którzy wkroczyli do Ankony byli żołnierze z Pułku Ułanów Karpackich. Mszę za poległych żołnierzy 2. Korpusu odprawiono w Bazylice Matki Bożej Loretańskiej. Tam także są polskie ślady z okresu II wojny światowej. Bazylikę i znajdujący się w jej wnętrzu Domek Loretański, przed całkowitym spaleniem w lipcu 1944 r., uratowali polscy żołnierze, którzy ofiarnie gasili pożar sklepienia sanktuarium po niemieckim bombardowaniu świątyni.

17 maja poranek w Lacjum był piękny i słoneczny. Program rozpoczął się wizytą na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. Po mszy polowej uczestnicy wyprawy złożyli wieniec na grobie dowódcy 2. Korpusu Polskiego we Włoszech gen. Władysława Andersa, zmówili modlitwę za poległych w kampanii włoskiej polskich żołnierzy i zaśpiewali pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Tytuł pieśni oraz refren nawiązuje do polnych kwiatów, które w maju, gdy trwała czwarta bitwa o Monte Cassino kwitły na tutejszych wzgórzach. Licealistki zapaliły również znicze przy grobie plutonowego Antoniego Grądalskiego z Kobylanki, który poległ 12 maja 1944 r. Na spacer „Szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino” całą grupę zabrał dr Wojciech Frazik. Przez Wzgórze 593 (Pomnik 3 DSK), Domek Doktora, doszli do Gardzieli, którą szturmowały szwadrony czołgów Pułku 4. Pancernego „Skorpion".

18 maja to całodzienna wycieczka po wiecznym mieście Rzymie i Watykanie. Zwiedzanie rozpoczęło się od Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Podczas spaceru po Rzymie uczestnicy wyprawy mogli zobaczyć najważniejsze zabytki starożytnego miasta, m. in. Zamek Anioła, Plac Navona, Panteon, Fontanna di Trevi, Forum Romanum, Koloseum, Kapitol i Pomnik Wiktora Emanuela II. Wycieczka swój finisz miała w Asyżu, w mieście św. Franciszka, które niemal w całości wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Bazylika św. Franciszka, Bazylika św. Klary, Bazylika Matki Bożej Anielskiej, czy też kościół św. Damiana,  to jedne z wielu zabytków, które oddają atmosferę i charakter tego miasta.

Opiekę podczas wyprawy sprawowała Ewa Knybel.

it1

it1

it1

it1

it1

it1

it1

it1

it1