W dniach 09 - 14 września 2019 r. odbył się wyjazd edukacyjny na Białoruś i Litwę dla uczennicy Justyny Łukaszyk, laureatki etapu centralnego konkursu

,,Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wyjazd rozpoczął się od zwiedzenia miasta Brześć oraz twierdzy brzeskiej i noclegu w Baranowiczach.
Następnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić piękny pałac Radziwiłłów w Nieświeżu, a także miasto Pińsk.

Trzeci dzień pobytu na Białorusi rozpoczął się od zwiedzenia zamku w Mirze, po czym wkroczyliśmy na szlak mickiewiczowski. Szlak ten rozpoczęliśmy od najważniejszych miejsc w życiu poety, czyli Zaosia i Nowogródka, gdzie urodził się poeta i spędził dzieciństwo. Korzystając z tego, że byliśmy w okolicy zobaczyliśmy jezioro Świteź, które zostało uwiecznione w balladzie Mickiewicza ,,Świtezianka”. Zawiedzeni tym, że nie udało nam się zobaczyć nimf wodnych musieliśmy wrócić do naszej bazy noclegowej w Baranowiczach.

Ostatni dzień na Białorusi rozpoczęliśmy od uczczenia poległych żołnierzy z 78 Pułku Strzelców Słuckich pod Berezówką. Polegli oni w lipcu 1920 r., podczas prób powstrzymania naporu bolszewików.
Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy na Białorusi była Lida. Na miejscowym cmentarzu uczciliśmy żołnierzy Wojska Polskiego poległych za ojczyznę w latach 1919 - 1920 oraz pilotów 11 i 5 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.
Kontynuując nasz szlak mickiewiczowski zawędrowaliśmy również na grób miłości Adama Mickiewicza - Maryli Wereszczakówny.

Zwiedzanie Litwy rozpoczęliśmy od odwiedzenia pałacu Balińskich i Śniadeckich w Jaszunach, a także wsi Koniuchy. Jest to miejsca mordu ludności polskiej przez partyzantkę sowiecką, który miał miejsce w nocy 29 stycznia 1944 r. Zwieńczeniem tego dnia był wyjazd na wileńską Górę Trzech Krzyży, skąd mieliśmy piękny widok na nocną panoramę miasta.

Pierwszy oficjalny dzień zwiedzania Litwy rozpoczęliśmy od wizyty w polskiej szkole im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci zarówno przez grono pedagogiczne jak i uczniów szkoły. Przygotowali oni dla nas krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali taniec do znanego walca z filmu ,,Noce i dnie”, a także kilka polskich piosenek. Była to świetna okazja do porozmawiania, wymiany poglądów i dowiedzenia się jak wygląda życie Polaków na Litwie.
Po wizycie w polskiej szkole odwiedziliśmy letni dworek Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach.
Resztę dnia poświęciliśmy na zwiedzanie Wilna; cmentarza na Rossie (miejsce pochówki matki Piłsudskiego i serca Marszałka), Ostrej Bramy, Uniwersytetu, katedry wileńskiej kościoła św. Piotra i Pawła, celi Konrada i wielu innych kluczowych dla Wilna miejsc.

Ostatni dzień wyprawy rozpoczął się od wizyty na cmentarzu na Zakrecie – miejscu niedawno odkrytych grobów żołnierzy polskich i Samoobrony Wileńskiej z lat 1919-1920, a także w Ponarach, miejscu zbiorowych egzekucji przeprowadzanych przez okupantów niemieckich i ich litewskich kolaborantów w latach 1941–1944. Zginęło tam około 80 tysięcy osób.
Dodatkowym punktem, który udało nam się zobaczyć już na trasie powrotnej do Polski był zamek w Trokach, który znajduje się na jednej z wysp jeziora Galwe.
Tekst: Justyna Łukaszyk