W Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia"IPN w Krakowie w piątek 7 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji projektu edukacyjnego "Kresy- polskie ziemie wschodnie w XX wieku".

Podczas finałowej gali dr. Paweł Naleźniak (IPN Kraków, koordynator projektu) wygłosił wykład pt. " Wilno- wojna i okupacja 1939 - 1944" i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca otrzymali indeksy na Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie oraz nagrodę w postaci kilkudniowej wycieczki - zaproszenie na wyprawę edukacyjną "Śladami Legionów Polskich w Besarabii, na Pokuciu i Bukowinie" ladami walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914 - 1915 i ewakuacji żołnierzy - uczestników wojny obronnej 1939 roku na Węgry i do Rumuni)która odbędzie się w sierpniu 2019 r.

Pierwszych sześć edycji (notabene uczniowie Naszego LO we wszystkich uczestniczyli i osiągali sukcesy) o zasięgu wojewódzkim przygotowywał Oddział IPN w Krakowie. Od tego roku projekt został rozszerzony na wszystkie oddziały IPN w Polsce. Głównym celem projektu jest zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz historią narodów, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach żyli i pracowali od pokoleń, a zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie. Najważniejsza częścią projektu - to konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat, na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. 

Miło nam poinformować, że i w tym roku uczniowie Naszego LO godnie reprezentowali Szkołę. Na etapie wojewódzkim laureatami zostali:

Karolina Augustowska i Paweł Bogdan z klasy II a - laureaci drugiego miejsca za film pt. "Warto jest wierzyć. Wspomnienia Wołynianki". Film o Wandzie Gurba, z domu Kasperkiewicz, powstał w oparciu o przeprowadzony wywiad z Piotrem i Stanisławem Gurba. Fragment filmu został również zaprezentowany podczas gali.

Justyna Łukaszyk z klasy I c - laureatka pierwszego miejsca za pracę pisemną pt." Sercem i myślami związany był z Kresami". Praca o Księdzu Prałacie Tadeuszu Rączkowskim, Długoletnim Proboszczu parafii św. Andrzeja Ap. w Rożnowicach, zakwalifikowała się do etapu centralnego. Justyna została laureatką etapu centralnego i otrzymała również zaproszenie na wyprawę edukacyjną na Białoruś i Wileńszczyznę.

Wszystkim Laureatom i ich Rodzicom serdecznie gratulujemy.

Opiekun merytoryczny: Ewa Knybel

Relacje z gali finałowej w Warszawie i Krakowie:

 https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/71917,Final-ogolnopolskiego-projektu-edukacyjnego-Kresy-polskie-ziemie-wschodnie-w-XX-.html

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/konkursy-historyczne/71656,Uroczyste-zakonczenie-VII-edycji-konkursu-kresowego-Krakow-7-czerwca-2019.html