bip2

Search HP

facebook_page_plugin

W związku z tym że 30 września 2017 roku zakończyła się I kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej, Pan Burmistrz Biecza zwrócił się do nas z prośbą o przeprowadzenie wyborów na członków MRM w Bieczu II kadencji. Wybory mają się odbyć 1 grudnia, poprzedzone wcześniejszymi apelami w szkołach informującymi uczniów czym jest Młodzieżowa Rada Miejska i dlaczego warto kandydować, oraz kampanią przedwyborczą. Bardzo prosimy uczniów klas I i II o zgłaszanie swoich kandydatur.

 6 października (piątek) w bieckim Kinie Farys, w ramach XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej odbył się spektakl muzyczny pt. „Leśmian” w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Scena w składzie:

Grzegorz Daukszewicz, Katarzyna Hołtra, Aleksandra Bogucka, Małgorzata Promińska, Katarzyna Wilgos i Grzegorz Dusza oraz zespół muzyczny w składzie: Piotr Iwański – instrumenty klawiszowe, Katarzyna Denkiewicz – skrzypce, Bernadetta Wieczerzyńska – wiolonczela, Dominika Kotlicka – altówka, Michał Mościcki – kontrabas, Łukasz Jankowski – flet poprzeczny i Michał Szeligowski – perkusja.

Sztuka opierająca się na twórczości Bolesława Leśmiana została wyreżyserowana przez Małgorzatę Kaczmarską, a za aranżację odpowiadają Małgorzata Promińska i Grzegorz Duszak. Pośród widowni nie zabrakło uczniów naszego Liceum, a także Pana Dyrektora Józefa Kasprzaka.

lob01

Obserwatorem tego wspaniałego widowiska byłem także ja i choć nie należę do fanów poezji Bolesława Leśmiana, zmuszony jestem napisać, iż każdy kogo ominął spektakl „Leśmian” może żałować. Świetne, bardzo zróżnicowane aranżacje, od brzmień i rozwiązań typowych dla poezji śpiewanej, po wręcz przebojowe kompozycje stworzyły niezwykły, romantyczny klimat i dały wierszom warszawskiego poety nowe życie. Szczególne wrażenie wywarło na mnie wykonanie utworu skomponowanego do wiersza „Dwoje ludzieńków”. Na wyróżnienie zasługuje również bardzo dobre uporządkowanie utworów, które nie pozwoliło widzowi poddać się klimatowi ciężkich i refleksyjnych wierszy Leśmiana, poprzez wplatanie piosenek radosnych, pozytywnych. Bez zarzutu spisali się także aktorzy. Próbowałem znaleźć jakikolwiek większy mankament spektaklu, coś na co mógłbym zwrócić uwagę, jednakże nie byłem w stanie. Jedyne drobne zastrzeżenie miałbym do obecności postaci granej przez Pana Grzegorza Dauszkiewicza w scenach gdzie wszyscy aktorzy stoją w szeregu wykonując utwór, ponieważ bardzo rzucało się w oczy iż jako jedyny nie śpiewa. Jest to jednak naprawdę nieistotny szczegół wobec poziomu duchowej uczty w jakiej mogli uczestniczyć widzowie kolejnego wielkiego kulturalnego wydarzenia w Bieczu, który powoli staje się okoliczną stolicą sztuki.

lob02

Tekst: Jakub Wojakowicz
Foto: MGOK Biecz

INFORMACJE Z MEN

W poniedziałek, 20 listopada 2017 r., Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w prezentacji drugiego tomu podręcznika pt. „Europa...
Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 20 listopada br. uczestniczył w pierwszej z cyklu konferencji wojewódzkich pn. „Wsparcie...
Przypominamy, że w dniach 21 i 22 listopada br. w Warszawie (Hotel Sangate, ul. 17 stycznia 32)  odbędzie...
Popularne artykuły

Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu

ul. Tysiąclecia 2, 38-340 Biecz
TEL. : 13 447 10 45
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.